NYWA State this weekend!

by tobin on March 29th, 2016

In addition to the 7-8th Grade team wrestling at NYWA State this weekend, the Green Machine will have four individuals wrestling in the 7-8th state tournament and three more in the K-6th state tournament.  Bo Bokman and Charlie Chambers advanced to NYWA State with first-place finishes at NYWA Regions, while Riley Stoltz, JT Hausen, and Elliott Viland advanced with second-place finishes.  Madden Paul and Will Erickson advance with third-place finishes.  Also wrestling this weekend at the NYWA Invite tournament by placing 4-6th place at NYWA Regions are Jayden Jirele, Logan Vargo, Trevor Holmberg, Cole Redding, Aiden Tobin, Bryce Nolen, Dylan Lippert, and Alex Hoy.  The 7-8th Grade Team will wrestle on Thursday and Friday afternoon.

Advancing to NYWA State are in the front row: Madden Paul, Bo Bokman, Elliott Viland, and JT Hausen.  Back row: Riley Stoltz, Will Erickson, and Charlie Chambers.

The 7-8th Grade team will wrestle this weekend at NYWA State pictured in front row: Riley Stoltz, Aiden Tobin, Jax Bokman, Cole Redding, Alex Hoy, and Sam LaCanne.  Back row: Bryce Nolen, Will Erickson, Dylan Lippert, Charlie Chambers, and Josh Oathoudt.  Not pictured: Gael Ramirez.

20 youth qualify for MNUSA State

by tobin on March 9th, 2016

A club-record 20 youth wrestlers will qualified for the MNUSA State Tournament (takes place at Rochester Community College this weekend March 11-13).  Those wrestling at MNUSA State are pictured in front row: Bo Bokman, Elliott Viland, Tayten Fierst, Logan Vargo, Trevor Holmberg, JJ Reuvers, Blake Judd, Carter Kanzenbach, and Corbin Donkers.  Back row: Cole Redding, Marcos Ramirez, Hunter Conrad, Aiden Tobin, Charlie Chambers, Will Erickson, JT Hausen, Chase Kanzenbach, and Jayce Kaderlik.  Not pictured: Mason Kanzenbach and Wyatt Adamek.

Youth champions over Feb 20-21 weekend

by tobin on February 20th, 2016

The Green Machine participated in tournaments at Waseca and Owatonna over the February 20-21 weekend.  The champions were: Blake Judd, Mason Kanzenbach, Elliott Viland, Mac Louis, Bo Bokman, Trevor Holmberg, and Logan Vargo (pictured at bottom).

Green Machine places four at the tough Bryon Challenge

by tobin on February 17th, 2016

Every year the Byron Challenge brings in 16 youth teams and placing at the tournament is, well, challenging.  And now enter in some new teams like Owatonna and it is becoming even more challenging.  The Green Machine were up to the challenge by placing four individuals with many others coming up short.  Logan Vargo took 2nd at 45 lbs, Bo Bokman placed 3rd at 60, Elliott Viland placed 4th at 65, and JT Hausen went up a weight class and still finished 5th at 75 lbs.

Youth champions during Feb 5-7 weekend; Hausen wins Gopher State Nationals

by tobin on February 12th, 2016

The Green Machine had a number of champions over the weekend including JT Hausen winning his bracket at Gopher State Nationals.  Pictured from left are: Blake Judd, JJ Reuvers, JT Hausen, Aiden Reuvers, Trevor Holmberg, and Colsten Almendinger.

Youth champs at Dodge Center and St. Clair

by tobin on January 23rd, 2016

The Green Machine individuals traveled to tournaments at Dodge Center and St. Clair over the Jan 15-16 weekend.  Those pictured took home first in their brackets.  Front row: Mac Louis, Corbin Donkers, Tayten Fierst.  Back row: JJ Reuvers, JT Hausen, and Trevor Holmberg.

Youth Wrestlers at Medford on January 8

by tobin on January 20th, 2016

The Green Machine wrestled at the Medford Individual Tournament on Friday, January 8.  The wrestlers placing 1st in their brackets were: Mason Kanzenbach, Mac Louis, and JJ Reuvers.  Back row: Tayten Fierst, Isaac Yetzer, JT Hausen, Bo Bokman, and Madden Paul.